Hioki IR4057-50 50-1000V 4 GOHM Dijital İzolasyon Test Cihazı
%12
35.612,79 TL
40.469,08 TL
Marka
Fiyat
* 3.472,25 TL den başlayan taksitlerle!!
Kargo bedava
Ürüne Genel Bakış :
Hioki yalıtım test cihazları veya megohmmetreler, yerleşik sağlam kasalar ve test kablosu saklama bölmeleri dahil olmak üzere hepsi bir arada tasarımlara sahiptir. IR4057-50, 5 kademeli, 50 V - 1000 V arası, çubuk grafikli bir dijital yalıtım direnci test cihazıdır ve saha yalıtım testiyle ilişkili çalışma süresini kısaltmaya yardımcı olacak verimli işlevler ve özellikler sunar.
KAT III 600 V
Ürünün Genel Özellikleri :
  • When Z3210 is installed
Hioki insulation testers or megohmmeters feature all-in-one designs including built-in rugged cases and test lead storage compartments. The IR4057-50 is a 5-range, 50 V to 1000 V digital insulation resistance tester with bargraph, and delivers efficient functions and features to help shorten work time associated with field insulation testing.
CAT III 600 V
Wirelessly connect Hioki-compliant instruments with a simple connection.
Transmit measured values to your tablet or smartphone.
Key Features
  • 5-range testing voltage of 50 V/100 MΩ to 1000 V/4000 MΩ
  • Digital bar graph
  • Stable & high-speed digital readings, 0.3 second response time for PASS/ FAIL decisions
  • Drop proof onto concrete from 1m (3.28 feet)
  • Continuity check via 200 mA testing
Model No. (Order Code)
IR4057-50
Wireless Adapter Z3210 not included
Wireless support: Wireless communication capability for even greater convenience than legacy model
Instantly create reports by a free app (GENNECT Cross)
Optional Wireless Adapter Z3210 is necessary.
Easily transfer measurement data to an Excel® file
Product Video
How to Use Digital Insulation Resistance Meters - Basic Course
※ Shooting was done with Japanese model IR 4052-50. The global model name is IR 4057-50.
Comparator function provides PASS/ FAIL decisions at a glance
(also pair with insulation resistance measurement and low-resistance measurement)
Robust, damage-resistant design
Difficult to damage, this insulation tester is ideal for use in the field.
White LED lighting that’s easy to read in dim locations in the field
Measurement switch designed for outstanding ease of use
The instrument’s measurement switch can be operated with just the thumb.
Press for a single measurement or lift up for continuous measurement of insulation resistance.
200 mA grounding line continuity check function
User Support
Basic specifications
Accuracy guaranteed: 1 year
Rated output voltage 50 V DC 125 V DC 250 V DC 500 V DC 1000 V DC
Effective maximum indicated value 100 MΩ 250 MΩ 500 MΩ 2000 MΩ 4000 MΩ
Accuracy
1st effective measuring range MΩ
±2 % rdg. ±2 dgt.
±2 % rdg. ±2 dgt.
±2 % rdg. ±2 dgt.
±2 % rdg. ±2 dgt.
±2 % rdg. ±2 dgt.
Lower limit resistance 0.05 MΩ 0.125 MΩ 0.25 MΩ 0.5 MΩ 1 MΩ
Overload protection 600 V AC (10s) 660 V AC (10s)
DC voltage range 4.2 V (0.001 V resolution) to 600 V (1 V resolution), 4 ranges,
Accuracy: ±1.3% rdg. ±4 dgt., Input resistance: 100 kΩ or higher
AC voltage range 420 V (0.1 V resolution) / 600 V (1 V resolution), 2 ranges, 50/60 Hz,
Accuracy: ±2.3% rdg. ±8 dgt., Input resistance: 100 kΩ or higher, Average rectifier
Low resistance range For checking the continuity of ground wiring, 10 Ω (0.01 Ω resolution) to 1000 Ω (1 Ω resolution), 3 ranges, Basic accuracy: ±3 % rdg. ±2 dgt., testing current 200 mA or more (at 6 Ω or less)
Display Semi-transmissive FSTN LCD with back lighting, bar-graph indicator
Response time Approx. 0.3 second for PASS/FAIL decision (based on in-house testing)
Power supply LR6 (AA) alkaline batteries × 4, Continuous use: 20 hours (based on in-house testing)
Dimensions and mass 159 mm (6.26 in) W × 177 mm (6.97 in) H× 53 mm (2.09 in) D, 640 g (22.6 oz) (including batteries, excluding test leads)